Program hodowlany
Kilka zdań o tym co jest dla mnie w hodowli najważniejsze.

 Z zawodu jestem lekarzem weterynarii. Hodowlą psów zajmuję się z zamiłowania.  Gdy  Helka okazała się nie tylko zdolna i pełna zapału do pracy ale też ładna  i zdrowa to w  2011 roku zarejestrowałam w ZKwP przydomek Estimado.
Znaczenie hiszpańskiego słowa „estimado” wg jednego ze słowników oznacza  kogoś drogiego, bliskiego sercu. Taki jest mój stosunek do psów. Marzy mi się aby katle , które wyhoduję  trafiały do ludzi , którzy naprawdę kochają i rozumieją psy.  To jest bowiem dla mnie istota hodowli;  dawanie ludziom i psom szansy na wspólne , aktywne i  szczęśliwe życie.Aby było to możliwe ACD musi posiadać kilka podstawowych cech:

*Zdrowie i siłę. ( Weryfikacja na podstawie badań weterynaryjnych a także poprzez wykorzystanie w pracy/sporcie )

*Typowy charakter.  ( Prawdziwy ACD jest inteligeny, wytrwały, aktywny,  samodzielny ale także chętny do  współpracy z człowiekiem. Pomimo, że ostatnie dwie cechy teoretycznie się wykluczają to jednak pracujący przy bydle ACD musi być z jednej strony bardzo samodzielny i zdolny do podejmowania szybkich  decyzji, a z drugiej strony także karny i posłuszny właścicielowi.
Jest też psem niezwykle utalentowanym i wszechstronnym co sprawia, że sprawdza się w wielu różnych rolach. Potrafi być doskonałym psem rodzinnym, pracującym na farmie, sportowym. Wśród ACD jest też wielu przedstawicieli odnoszących sukcesy jako psy ratownicze )

*Budowę ciała charakterystyczną dla rasy. ( Wyznaję zasadę, że należy mieć racjonalne podejście do wzorca.  Budowa ACD musi iść w parze z przeznaczeniem rasy. Nie rozumiem skupiania się tylko na jednym elemencie, np. pięknej głowie.  Pies to całość : ciało, umysł, charakter i zdrowie - te elementy wspólnie stanowią o jego wartości , także hodowlanej )

Mam ambicje aby wszystkie suki , które są lub będą użyte w mojej hodowli , zostały sprawdzone użytkowo lub sportowo. Oczywiście nie jestem w stanie zweryfikować  ich skuteczności  i odwagi podczas pracy przy bydle.  Jednak wiele wartościowych cech można ocenić w innych sytuacjach. W dzisiejszych czasach większość ACD, zwłaszcza w Europie i tak nigdy nie stanie  oko w oko z bykiem. Nie zmienia to faktu, że należy dążyć do zachowania charakteru i licznych talentów tej rasy przydatnych w wielu dziedzinach szeroko pojętej pracy z psami.
 
Hela, trening obrony, pozorant Vladislav Glogar


Drugie wyzwanie któremu będę starała się sprostać to staranne i rozważne dobieranie  godnych reproduktorów. Zawsze chcę  jak najlepiej poznać psa, zanim podejmę decyzję o jego użyciu w hodowli. Najbardziej cenię sobie możliwość kontaktu na żywo. Jeśli to niemożliwe , np. ze względu na odległość, weryfikuję psa na podstawie filmów, zdjęć, opinii innych hodowców, jakości jego potomstwa. Proszę też o przedstawienie wszystkich posiadanych przez właściciela  dokumentów  potwierdzających osiągnięcia wystawowe oraz umiejętności sportowe, użytkowe, testy psychiczne (certyfikaty, dyplomy, wyniki egzaminów itd).
Zarówno psy jak i suki muszą mieć wszystkie konieczne uprawnienia hodowlane oraz potrzebne badania weterynaryjne ( BAER test, PRA, prześwietlenia stawów łokciowych i biodrowych i inne )
 
Kolejnym aspektem hodowli jest socjalizacja szczeniąt. Moje szczenięta rodzą się w domu, i razem ze swoją matką są pod moją stałą opieką. Mają regularny kontakt z domownikami od chwili pojawienia się na świecie. Są brane na ręce, głaskane, przyzwyczajane do dotykania uszu, zębów, łap, pazurków.  Udowodniono , że bardzo pozytywnie wpływa to na późniejsze relacje psa z człowiekiem, zwiększa ufność psa do człowieka, ułatwia późniejsze szkolenie a także wykonywanie koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych.
 
Giro Blue Estimado

Maluchy są poddawane wczesnej stymulacji neurologicznej. Już od 3go dnia życia szczenięta są wrażliwe na bodźce dotykowe, termiczne i ruchowe. Krótkotrwałe ale regularne zapewnianie im tego rodzaju doznań pobudza rozwój układu nerwowego, wzmacnia układ krążenia, przyspiesza ogólny rozwój , zwiększa odporność na stres i choroby.
Szczenięta od małego przyzwyczajają się także do różnych  hałasów, takich jak radio, odkurzacz, pralka  itp. Poznają obcych ludzi, także dzieci. Poznają różne zwierzęta. Zwiedzają nieznane miejsca w domu ( niedostępne na co dzień pokoje, pralnię , łazienkę) , oraz w ogrodzie i stajni.  Wszystko po to aby łatwiej było maluchom zaaklimatyzować się w nowych domach i zasymilować z nowymi rodzinami.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...